Sada je: uto nov 21, 2017 4:50 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Silaža 
Autor/ica Poruka

Post Silaža
Ove godine planiram praviti silazu.Prvi put bi mi to bilo,tako da svako iskustvo oko toga pisite ovdje.Pomoce mi sigurno.
Planirao sam silazu istresati na otvorenom pa prekriti najlonom.Ispod bi nasuo piljevinu a sa strane okovao daske.Da li je tacno da silaza u slucaju vlage brzo propada?

pon mar 15, 2010 9:30 pm

Post Re: Silaža
Spremanje silažne mase od cijele stabljike kukuruza ,na prvi pogled izgleda jednostavno ,a moja iskustva govore suprotno .Prvi put sam radio silažu prije nekih pet godina i isto nisam poznavao tehnologiju spremanja tako da sam sam sve učio jer sam na svome području skupa sa jednim prijateljem prvi krenuli sa uvođenjem silaže u ishranu mlječni krava .Naj bitnija stavka je gaženje silažne mase u silosu ili hrpi tako da se istisne zrak ,pa onda zatvaranje silosa najlonom tako da se onemogući ulazak zraka .Voditi računa o dimenzijama silosa i samom izuzimanju mase poslje otvaranja ,mene su sve te stavke zezale tako da sam svake godine imao dosta pokvarene silaže koju sam bacao .Nije mi namjera praviti se pametan jer ja još uvijek tražim savijete iskusnijih od mene ali eto to su moja iskustva .Kako sam i naveo treba voditi računa o dosta stvari da bi silaža bila kvalitetna ,sam proces skidanja na njivi isto zahtijeva neka izvjesna pravila ,npr visina sječenja nesmije ići pri zemlji jer tako na taj način se u silažu unose štetne tvari koje kasnije u procesu fermentacije utječu na kvalitetu ,konbajn za siliranje treba sjeći masu jako sitno da se masa kasnije može što bolje sabiti .Krenuti sa skidanjem kad kukuruzno zrno na klipu bude u fazi mlječno voštane zriobe itd,itd

čet jul 15, 2010 7:33 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: