Sada je: uto nov 21, 2017 4:49 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Organska proizvodnja 
Autor/ica Poruka

Post Organska proizvodnja
Pozdrav svima,

Nova sam na forumu po preporuci iskrenog druga (slobodno mogu reći tako) ;)

Ponekad sam i posjećivala stranicu [url]poljoprivreda.ba[/url] jer sam radila neko istraživanje za cvjećarstvo i mogu je pohvaliti i preporučujem je toplo svima koji traže podatke o poljoprivredi

Mene privatno zanima proizvodnja organske hrane i mišljenje stručnjaka o slijedećem:

Ponuda voćnjaka u selu kod Gradačca (3 duluma 6 000) - je li ova cijena u redu, da li može da se iskrči i da se napravi neka parcela za organsku proizvodnju hrane, ovo su sve ideje koje nekad mogu i biti sprovedene u djelo 8-)

Hvala

čet feb 25, 2010 1:06 pm

Post Re: Organska proizvodnja
uh kad sam vidjela cijenu kad ne padoh u nesvijest......kod nas je zemlja skuplja puno...nama za tri dunuma traze 30 000 km najmanje bez obzira da li je stari zapusteni vocnjak u pitanju ili nesto drugo......govorim o zemlji koja je blizu bihaca jer se dalje ne isplati uzgajati nesto.......meni se cini ok:)
kupis lijepo zemlju pa sebi das vremena da sve iskrcis i uradis da pripremis za sadnju organskog....ako neces vocnjak taj pokusati spasiti, onda sve ljepo iskrcis, ocistis, uzores i posijes heljdu ili grahoricu da se zemlja malo uz pomoc zita oporavi i unisti korov...onda iduce godine sadis organsko sta god hoces....
samo naprijed:)

čet feb 25, 2010 1:19 pm

Post Re: Organska proizvodnja
Ako ne znas sta se prije sve radilo i sadilo sa tom parcelom: uvjek je dobro napraviti hemijsku anlaizu tla. Bez obzira sto se radi o maloj parceli, to i nije tako veliki trosak, jer koristi; smjernice koje se dobiju od laboratorije mogu biti isplative. Sastav tla, kiselost itd mogu jako uticati na mnoge stvari.

Ako se nema prethodnih iskustva sa povrtlarstvom i poljoprivredom korisno je nauciti sto vise o dubrenju zemljista, sopstvenoj proizvodnji komposta, Povrtlarskim tehnikama, jer pretopstavljam da ce se na ovako maloj parceli ici na povrtlarstvo.

Podneblje u kome ce biti parcele donosi sa sobom neke svoje karatkteristike. Pravo treba isplanirati asortiman povrca koji bi se sadio i koji uspjeva u tom podneblju. Kad se to odredi treba izbarati sorte kojima odgovara to podneblje. Rana sorta za mediteransko podneblje ne mora biti uspjesna u kontinenatalnom podneblju.

KAd se izbere asortiman na bazi toga razviti svoj model plodoreda
Tehnologija plodoreda je jako jako korisna i treba je detaljno izuciti i ovladati njome.

AKo u blizini parceli ima neki potocic treba nastojati pod svaku cijenu uraditi neki improvizovani sitem zalijevanja kap po kap. Na bazi spiralne pumpe za koju ne treba ni struja ni motor te ne pet ambalaze se moze napraviti izuzetno efiksan sistem navodnjavanja. Koristi navodnjavanje ne treba obrzlagati.

Ako je parcela daleko od stambenog objekta ili ce biti koristena u "vikend" aranzmanu treba odmah planirai vrtnu kucicu. Ona ne mozra biti zadnji krik arhitetkture. Ali je prijeko potrebna. Treba razmisliti o mogucnostima rekonstrukcije nekog starog kombija/furgona koji je zavrsio na otpadu.
Iz iskustva govorim da ovo moze biti izuzetno povoljno rjesenje. ja sam krenuo sa tim kao alternativnim resenjem, jer je mercedesov Furgon ispao besplatno. Kad je postavljen u njivu pokazoa se toliko svrsishodan, praktican i rentabilan da se odustalo od gradnje vrtne kucice a poslije desetak godina je zamjenjen i dopunjen sa slicnim ali vecim. Veci furgon je koristem samo za vikend smjestaj dvije osobe sa svim konforom dok je drugi bio ostava, alatnica itd . Na oba objekta su nadogradjene manje konstrukcija koja je bila krov za sklupljanje tehnicke vode i solarna susnica za susenje voca povrca i ljekobilja.

I na kraju: imat ces viskove proizvosnje valjalo bi nauciti i neke tehnologije prerade voca i povrca, susenje, salamurenje, kiseljenje pravljenje sokova pomoci parnih soskovnika itd.
To je zahvalno jer povecava iskoristivost uzgoja a ima i organski i zdravstveni aspekt.

čet feb 25, 2010 9:06 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: