Sada je: uto sep 02, 2014 6:41 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća
Uzgoj pitome lijeske! 
Autor/ica Poruka

Post Uzgoj pitome lijeske!
Molio bih za informaciju,
Naime, zanima me plantažni uzgoj pitomog lješnika, te bih bio zahvalan ako mi neko može dati neke polazne instrukcije!
Kao i da li u FBIH postoji organizovano udruženje ili možda web stranica, gdje bih mogao naučiti nešto novo!

Hvala unaprijed,

sri feb 04, 2009 5:58 pm

Post Re: Uzgoj pitome lijeske!
Memo ima 4 godine kako sam u okolini Banjaluke posadio 2 hektara lesnika i izgleda da sam ja jedini koji ima ovoliki zasad. Nasao sam kod Dubice jednu jako lepu plantazu i to je sve ako se jos neko ne javi. Ova moja je bila na televiziji i mnogi se javljaju hoce da sade, ali niko o tome nema pojma, cini mi se da bi oni radije da im neko odma da pare da ne cekaju da rodi. Odma da ti kazem da oko lesnika nema puno posla, ali ono sto treba valja uraditi dobro i na vreme i nema problema. Mislim da kod lesnika nema kiksa, radja svake godine i to sve vise i vise. Sve sto te zanima pitaj, ja mislim da dosta znam, sto iz vlastitog iskustva sto od drugih, ali bitno je da cu ti sve rado reci i pomoci na svaki nacin.

sub feb 14, 2009 7:50 pm

Milane,
prije svega da zahvalim, a što se tiče pitanja imam ih dosta!
Kao prvo zanima me kako si riješio pitanje otkupa, ko i gdje,odnosno po kojoj cijeni?
Gdje si nabavljao sadnice i po kojoj cijeni (ili imaš li ih ti na prodaju)?
Ja bih toliko za ovaj put pa se čujemo?!

Lijep pozdrav,

M.

ned feb 15, 2009 8:52 am

Memo, jos nisi ni posadio, a vec bi da prodas, ali tako sam i ja radio, a verujem da i svi drugi takomisle, jer sto bi nesto sadio ako niko nece. U BiH se uvozi kompletna potreba za lesnicima. Ja u dosta prodavnica zdrave hrane u Banjaluci vidim da nema lesnika u rifuzu kazu nemaju gde da nabave vec samo uvozne pakovane po 100 grama i vise i to po ceni od oko 32 km za kilo i narod kupuje, sta ce. To je zalosno, ali je stanje trenutno takvo i bice dok se u Bosni ne pojave neke kolicine koje bi mogle koliko toliko popunjavati trziste.
Ja sam jesenas imao prvu turu koju sam sadio u 4 godini i obrao sam prilicno dobar rod. Kad sam sadio lesnike, izmedju redova sam posadio bundeve koje imaju golu semenku i te semenke prodao jednoj veleprodaji u Banjaluci, ali kad su oni dosli i videli lesnike zamolili me da im ostavim sve kolicine. Jesenas sam ih samo nazvao i sve su odma uzeli po 11KM. Nije neka cena, ali je bolja nego u Srbiji, i mislim da je to najniza moguca cena ali je dobra. Medjutim, radi se o malim kolicinama i tako ce biti sve dok se ne pojavi vise proizvodjaca koji imaju kolicinu i kontinuitet cele godine jer se samo tako moze razgovarati sa ozbiljnim kupcima, a dotle cu ja sam polako to da krcmim. Kad bi bilo vise proizvodjaca, pa da napravimo jedno udruzenje i medjusobno se ispomazemo u svakom pogledu to bi bila prava stvar, ali ako bi do toga i doslo sigurno nemoze za vise godina dok drvo ne poraste.
Sto se tice sadnog materijala, ja sam ga doneo iz Srbije jer u Bosni nepostoji. pLacao sam jednogodisnje sadnice sa poreklom 7km, ali mi nisu priznali racun jer sam sadnice doneo sam a ne neka ovlascena firma, a i da su mi priznali nebi nista dobio jer ti drzava uvek trazi jos neki papir koji nemas, a i kad ga nadjes onda si zxakasnio ili nesto slicno, a sve to zbog 1 km po stablu.Kad sam sadio, uzeo sam sortu lambert, beli i malo crvenog zbog oprasivanja jer sam citao da je to najkvalitetniji lesnik. To je duguljasta sorta sa jako tankom ljuskom i spada u srednje rane sorte sto je dobro za to podrucje. Medjutim postosu Italijani veliki proizvodjaci lesnika oni imaju svoje sorte , ali su to uglavnom rane ( imam i njih) i pre neki dan kad je bilo lepo vreme oni su iscvetali, a sutradan je pao sneg tako da jedva cekam da vidim sta ce biti sa njima. Medjutim lambert jos cuti i ceka svoje vreme i ovo mu uopste ne smeta. U okolini Beograda ima jedna plantaza koja ima 1 hektar tonda djentile de la lange , to je taj rani iz Italije koji je u decembru procvetao a onda ga stiglo -15 i ovaj sneg i sve ostalo, pa cemo videti kako ce proci ove godine, jer dzaba ti sto je dobar kad ne moze da bude ovde nego u Italiji pored mora. Ja imam bananu pa mi zimus smrzla u garazi. Ja sa prosle godine proizveo oko 1000 dvogodisnjih sadnica i imam nameru da ih sadim,ali nisam pripremio zemlju pa neznam sta da radim. Rec je o sorti beli lambert, i dosta njih zovu, a ja i bi i ne bi, videcu jos za koji dan kad se prolepsa pa odem na sto kazu na lice mesta.
Eto Memo ja malo oduzio, a ti slobodno pitaj, ja sam kazem ti mnogo toga naucio i rado cu ti preneti, i ne samo tebi. A sad savet, ako nemas nacin da zalijes lesnik kad je susa nemoj ni pocinjati, ja ove godine uvodim kap po kap i to obavezno.

ned feb 15, 2009 10:35 am

[URL=http://imageshack.us]slika[/URL

sri feb 18, 2009 11:47 am

Ovo je slikano letos u mojoj plantazi

sri feb 18, 2009 11:49 am

Milane,
hvala za sliku koju si stavio na forum, stvarno izgleda moćno,
a ja ću ti kada se vrijeme bude proljepšalo, morati skoknuti do tebe da sve vidim i uživo,
naravno ako ti to ne smeta!

M

čet feb 19, 2009 6:43 pm

Nakon nekoliko mjeseci posjete svim mogucim datim forumima na internetu sa podrucja jugoslovenskih zemalja i proucavanja svih datih tekstova o uzgoju lesnika, kracem u realizaciju.
Dao sam si vremena da do kraja godine (do pocetka eventualne sadnje ) pripremim svoje skromno iskustvo na jedan zavidan nivo u smislu praktičnog i teoretskog znanja uzgoja istog. Volja je tu.
Namjera je krenuti sa min.2 hektara, sa kompletnim navodnjavanjem kap po kap.
Molim za pomoć pri odabiru sorti za podučje Lijevča polja (mada i zemljiste svakako planiram dati na analizu). Kazu, vise razliciti sorti, sa jednim ili dva razlicita oprasivaca, daju optimalne rezultate rodnosti. Dali je tako? (misleci na lokacije pomenutog zemljista i sorte koje nisu rane).
Usput, u Derventi (tako su mi prenijeli) postoji plantaza lesnika starog oko 20god. na vise hektara, pa ovih dana imam namjeru izvrsiti posjetu sa nekoliko svojih prijatelja koji kao i ja imaju plan ulaganja u uzgoj. Pisacu Vam o tome.
Lijep pozdrav

pon mar 02, 2009 6:31 pm

goran0904 je napisao/la:
Nakon nekoliko mjeseci posjete svim mogucim datim forumima na internetu sa podrucja jugoslovenskih zemalja i proucavanja svih datih tekstova o uzgoju lesnika, kracem u realizaciju.
Dao sam si vremena da do kraja godine (do pocetka eventualne sadnje ) pripremim svoje skromno iskustvo na jedan zavidan nivo u smislu praktičnog i teoretskog znanja uzgoja istog. Volja je tu.
Namjera je krenuti sa min.2 hektara, sa kompletnim navodnjavanjem kap po kap.
Molim za pomoć pri odabiru sorti za podučje Lijevča polja (mada i zemljiste svakako planiram dati na analizu). Kazu, vise razliciti sorti, sa jednim ili dva razlicita oprasivaca, daju optimalne rezultate rodnosti. Dali je tako? (misleci na lokacije pomenutog zemljista i sorte koje nisu rane).
Usput, u Derventi (tako su mi prenijeli) postoji plantaza lesnika starog oko 20god. na vise hektara, pa ovih dana imam namjeru izvrsiti posjetu sa nekoliko svojih prijatelja koji kao i ja imaju plan ulaganja u uzgoj. Pisacu Vam o tome.
Lijep pozdrav

puno sreće želim ;) da urod bude dobar, a otkup još bolji :)

pon mar 02, 2009 7:20 pm

Gorane, imas malo vislje sliku moje plantaze u Lijevce polju pa bi bilo dobro da kazes sta te tacno zanika pa da se ako je moguce nadjemo i o svemu popricamo da ne napravis greske zbog kojih posle mozes gubiti puno vremena. Voleo bi da ako nadjes tu plantazu u Derventi da je i ja posetim, jako bi me zanimalo da je vidim. Ja sam sve pretrazio ali nisam nasao nista ali ko zna mozda nisam dobro trazio. Ja cu ovih dana ici u Lijevce, pa ako imas vremena javi se.

uto mar 03, 2009 6:41 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Stranica 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: