Sada je: uto jun 27, 2017 1:47 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2
Uzgoj/proizvodnja EKO/ORGANIK/BIO hrane 
Autor/ica Poruka

Post Re: Uzgoj/proizvodnja EKO/ORGANIK/BIO hrane
Gdje god se covjek odmetne u biznise buducnosti doceka ga neki BIO, EKO, ORGANIC...
Ocito je da se desava jos jedna industrijska revolucijia.
U proizvodnji hrane desava se zanimljiv odlazak u proslost. Kad pogledam eko farmu za proizvodnju kokosijeg mesa ili jaja ona u potpunosti igleda kao kokosinjac kakvog su moji roditelji i djedovi imali prije 50 godina. Koke nisu vise u minijaturnim "apartmanima" nego slobodno "pasu" i sve je prilagodjeno tome. Tehnologija je skoro potpuno ista, jedino sto je dizajnirana za masovniju proizvodnju; kokosinjci su na tockovima koji se vuku po pasnjacima da bi koke pasle i jele prirodnu hranu. Farmer sam proizvodi hranu za koke. Klaonoce za pilice su na velikim sleperima sa svim uredjajima i hladnjacom te putuje od peradara do peradara.
slika
Nema nikakve nove spektakularne tenologije koju je neko razvio a da joj se moze prisit ovi EkO/bio itd epiteti. Sve je poznato samo treba izvrsiti modifikacije i prilagoditi tehnologiju. Uzgajivac koka postaje poljoprivredni proizvodjac jer mora sam uzgajati veci dio hrane koje ce koke u sirovom stanju pasti u okruzenju kokosinjaca.
Sumsko voce postaje najkonkurentniji proizvod, a tradicionalne tehnologije prerade i konzervacije su jos jedan od nosilaca ECO/BIO/ORganic kvaliteta.

Vracanje tradicionalnim tehnologijam i sve veca cijena proizvoda na bazi ovih tehnologija mene vraca na nase BiH poljoprivredne resurse sa pitanjim: moze li se na nasim resursima izvrsiti revatializacija tradicionalnih tehnologija uzgoja i prerade poljoprivrednih i stocarskih proizvoda, a da one budu rentabilne i profitabilne za forme malog biznisa i konkuremtne na domacem i stranjskom trzistu??
slika
slika
slika

pon mar 08, 2010 9:16 am

Prva pomisao, pesticidi, vještačka gnojiva, i šprica koja umeće nešto iz jednog dijela biljke u drugi,da bi bila što krupnija. ( dobra većina BiH populacije,dajem upravo ovakvo mišljenje)

Daću samo jedan primjer, certificiranja početnika nekog kursa, npr. strani jezik. Prvi stepen prodju bez osnova, drugi sa nešto manjim osnovom i kraj apsolutna savršenost komunikacije. Krajnji ishod, bez temelja!!!!!

Upravo to se dešava sa ekološkom, bio ili zdravom hranom. Bilo koji vid upotrebe u svakodnevnom riječniku, dovodi do znatnih čenjenica da su za uzgoj "zdrave hrane", ja češće koristim taj izraz, temeljne vrijednosti osnivanja istog, baziraju na osnovi (voda, zrak, tlo) samim tim, ako je u nekom dijelu svijeta priroda naklonjena u obliku skore savršenosti, otud i lakše spoznaje "zdrave hrane".

U mojoj okolini nedavno su dodjeljeni certifikati o uspješnoj proizvodnji ekološi zdrave hrane, što je po meni apsurd, jer samo navodnjavanje kultura dolazi iz potoka u koji se direktno ulijeva kanalizacioni čvorići:(tako da je pobijena prva činjenica o "zdravoj vodi" idemo dalje...mjesto uzgoja,direkta povezanos sa frekventnim putem, gdje dnevno saobraća najmanje 2.000 auta (prosjek), idemo dalje...tlo, nakon analize dobijeni su rezultati, da je potrebno izvršiti dodavanje određenih vještačkih gnojiva, o prirodnim nije bilo riječi jer tad se nameću mnogi patogeni mikroorganizmi ( u daljem uzgoju).

Krajnji ishod, četitka za certifikat.

Investitor stranac, poljoprivrednik bosanac.

sri dec 22, 2010 5:01 pm

Certifikate za organsku proizvodnju u subotu je u Sarajevu uručilo certifikacijsko tijelo AgriBioCerta koje vrši certifikaciju po evropskoj regulativi EU 834/2007.
Firmi Heljda Eko certifikat za organsku proizvodnju

Prvi certifikat je uručen organskoj farmi Heljda Eko – Raštelica, Sarajevo, vlasnika Samira Mehonjića, koja se bavi proizvodnjom organske heljde i ljekovitog bilja više od 10 godina.

Narednih dana očekuje se svečano uručenje certifikata proizvođačima koji se bave organskim, pčelarstvom, voćarstvom i stočarstvom te sakupljačima i uzgajivačima ljekovitog i aromatičnog bilja i šumskih plodova, kao i kompanijama koje se bave pakovanjem i preradom proizvoda proizvednenih po organskim standardima.

Presjednik Saveza Organsko FBiH Sejad Herceg se ujedno ispred upravnog odbora zahvalio Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva na podršci i ukazanom povjerenju u razvoju oblasti organske poljoprivredne proizvodnje, te najavio povećanje organskih proizvođača, površina i organskih proizvoda, navodi se u saopćenju.

Izvor: Biznis-monitor.com

uto jan 11, 2011 7:45 pm

dijana je napisao/la:
Prva pomisao, pesticidi, vještačka gnojiva, i šprica koja umeće nešto iz jednog dijela biljke u drugi,da bi bila što krupnija. ( dobra većina BiH populacije,dajem upravo ovakvo mišljenje)

Daću samo jedan primjer, certificiranja početnika nekog kursa, npr. strani jezik. Prvi stepen prodju bez osnova, drugi sa nešto manjim osnovom i kraj apsolutna savršenost komunikacije. Krajnji ishod, bez temelja!!!!!

Upravo to se dešava sa ekološkom, bio ili zdravom hranom. Bilo koji vid upotrebe u svakodnevnom riječniku, dovodi do znatnih čenjenica da su za uzgoj "zdrave hrane", ja češće koristim taj izraz, temeljne vrijednosti osnivanja istog, baziraju na osnovi (voda, zrak, tlo) samim tim, ako je u nekom dijelu svijeta priroda naklonjena u obliku skore savršenosti, otud i lakše spoznaje "zdrave hrane".

U mojoj okolini nedavno su dodjeljeni certifikati o uspješnoj proizvodnji ekološi zdrave hrane, što je po meni apsurd, jer samo navodnjavanje kultura dolazi iz potoka u koji se direktno ulijeva kanalizacioni čvorići:(tako da je pobijena prva činjenica o "zdravoj vodi" idemo dalje...mjesto uzgoja,direkta povezanos sa frekventnim putem, gdje dnevno saobraća najmanje 2.000 auta (prosjek), idemo dalje...tlo, nakon analize dobijeni su rezultati, da je potrebno izvršiti dodavanje određenih vještačkih gnojiva, o prirodnim nije bilo riječi jer tad se nameću mnogi patogeni mikroorganizmi ( u daljem uzgoju).

Čestitam i potpisujem sve. Eko?! Da li je to najnoviji prostor za šverc i sve druge manipulacije u cilju što brže i što bolje zarade?! Svakakve "apokalipse" jašu ovom jadnom Bosnom, ali i na njoj.
Srdačan pozdrav!

sri mar 02, 2011 7:19 pm

VIDIKOVAC je napisao/la:
dijana je napisao/la:

Čestitam i potpisujem sve. Eko?! Da li je to najnoviji prostor za šverc i sve druge manipulacije u cilju što brže i što bolje zarade?! Svakakve "apokalipse" jašu ovom jadnom Bosnom, ali i na njoj.
Srdačan pozdrav!

Ne samo šverc, nego prevara,...Zato ja u Merkatoru mogu kupiti luk i krompir koji su GMO, ali imaju pečat i oznaku da su uzgojeni po principu uzgoja organske hrane. Po meni, to je nespojivo da uzgajaš biljke koje su GMO, a nose oznaku ORGANIC/BIO/EKO. Naravno, cijena tog luka i krompira je veća!

čet mar 31, 2011 1:42 pm

Sa svim do sad izrečenim i napisanim se slažem .Činjenica je da ruralni dio BiH polako odumire , nekad dok je na selu svaka ama baš svaka kuća u svojim stajama imala dvi tri kravice ,desetak kokica ,pet-šest ovčica i proizvodilo hranu za svoju obitelj, tad se proizvodila EKO hrana .Moram priznati jednu žalosnu činjenicu a to je da se sadržaj mog hladnjaka ne razlikuje od hladnjaka nekoga tko živi npr, u Sarajevu .

pet apr 29, 2011 8:35 pm

http://www.youtube.com/watch?v=gSC7abuxmtg

čet maj 05, 2011 4:55 pm

Prošlo je nekoliko godina, kako se kratko i jasno raspravljalo na temu: EKO/ORGANIK/BIO.

Ima li novosti u EKO proizvodnji sa načelima uzgojene kulture?

uto mar 24, 2015 1:29 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: