Sada je: sri apr 16, 2014 4:28 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća
Ljekovito bilje planine i podnozja Vlasica 
Autor/ica Poruka

Post Re: Ljekovito bilje planine i podnozja Vlasica
southern je napisao/la:
VIDIKOVAC je napisao/la:
Svaka čast!
Samo naprijed, kolegice. U ovim poratnim ludim vremenima, besparici, lažima i lopovlucima svih vrsta - ovakve teme odmaraju i čovjek malo živne. Usput, razmisli pa mi reci kako najlakše i najbrže da stignem do odoljena (valerijane) i macine trave jer bih i njih, uz postojeće, volio imati na pčelinjaku. Kadulja mi već pupa i samo što nije procvjetala, matičnjak buja širom pčelinjaka, lavanda se širi, mentu već trošim, ruzmarin i ostalo..., hajde, o tome ćemo drugi put.
Srdačan pozdrav i svako dobro tvojima i tebi!

Valerijana, odoljen, macina trava...jedna biljka.

Ima je na obroncima Vlasica, mada je jako osjetljiva biljka i ne voli mjesta gdje se baca umjetno gnojivo (cak ni stptinama metara od gnojene livade, macine trave nece biti).

Osim toga, ljudi je cesto beru ne pazeci i ne razmisljajuci o sljedecoj godini, tako da uniste i cvijet i korijen, te je na taj nacin na oddredjenim mjestima iskorijene.

Mislio si uzgajati?

Mislio sam je uzgajati za sebe na malom pčelinjaku. Ne bih rekao da su valerijana ili odoljen (to je jedna ista biljka) isto što i macina trava. Macinu travu sam imao i prilikom građevinskih radova uništili smo je. No, djelomično ste upravu jer je narod i tako zove, a ima i naziv majčina trava itd. Bijeli i crveni vrijesak sam donio čak iz Duvna (Tomislavgrada) iz njegovog prirodnog staništa i odlično se prilagodio, no divlju borovnicu ne mogu "pripitomiti". Vjerovatno je u pitanju i visina i tlo.
Pozdrav i svako dobro!

pet maj 21, 2010 10:21 pm

VIDIKOVAC je napisao/la:
southern je napisao/la:
VIDIKOVAC je napisao/la:
Svaka čast!
Samo naprijed, kolegice. U ovim poratnim ludim vremenima, besparici, lažima i lopovlucima svih vrsta - ovakve teme odmaraju i čovjek malo živne. Usput, razmisli pa mi reci kako najlakše i najbrže da stignem do odoljena (valerijane) i macine trave jer bih i njih, uz postojeće, volio imati na pčelinjaku. Kadulja mi već pupa i samo što nije procvjetala, matičnjak buja širom pčelinjaka, lavanda se širi, mentu već trošim, ruzmarin i ostalo..., hajde, o tome ćemo drugi put.
Srdačan pozdrav i svako dobro tvojima i tebi!

Valerijana, odoljen, macina trava...jedna biljka.

Ima je na obroncima Vlasica, mada je jako osjetljiva biljka i ne voli mjesta gdje se baca umjetno gnojivo (cak ni stptinama metara od gnojene livade, macine trave nece biti).

Osim toga, ljudi je cesto beru ne pazeci i ne razmisljajuci o sljedecoj godini, tako da uniste i cvijet i korijen, te je na taj nacin na oddredjenim mjestima iskorijene.

Mislio si uzgajati?

Mislio sam je uzgajati za sebe na malom pčelinjaku. Ne bih rekao da su valerijana ili odoljen (to je jedna ista biljka) isto što i macina trava. Macinu travu sam imao i prilikom građevinskih radova uništili smo je. No, djelomično ste upravu jer je narod i tako zove, a ima i naziv majčina trava itd. Bijeli i crveni vrijesak sam donio čak iz Duvna (Tomislavgrada) iz njegovog prirodnog staništa i odlično se prilagodio, no divlju borovnicu ne mogu "pripitomiti". Vjerovatno je u pitanju i visina i tlo.
Pozdrav i svako dobro!

Sljedeci prilog ce biti o macinoj travi, obecavam. A moze se i ona "pripitomiti", u zavisnosti od stanista koje ces joj ponuditi.
Raspitacu se.

A da, ista je biljka

http://www.suban.hr/sastojak.asp?RawID=97

sub maj 22, 2010 9:30 am

Kolegice,
Hvala lijepo. Ali, zarad jasnoće, narodni izrazi za macinu travu doveli su do zbrke. Zbog toga sam raspravljao i u apoteci. Evo, sad gledam "Atlas ljekovitog bilja" od Nezira Tanovića, gdje se spominju i slikama potkrepljuju dvije različite macine trave:
1. ODOLJEN valerijana, majčina trava, macina trava, VALERIANA OFFICIONALIS L.
2. MACINA TRAVA macina metvica NEPETA CATARI L.
A ja želim imati i jednu i drugu i jš dosta toga.
Pozdrav!

sub maj 22, 2010 8:44 pm

NEVEN

"Pospješuje znojenje, pojacava izlucivanje mokrace, umiruje grceve crijeva, želuca i glatkih mišica, uravnotežuje mjesecni ciklus - Lijeci i bolesti živaca, želuca, jetre i žuci, djelotvoran je kod bolesti vena, koristi se za razna vanjska i unutrašnja ispiranja i, nadasve, djeluje antikancerogeno kod raka kože, materice, želuca i grla"...

Medju domacim ljekovitim biljkama neven (Calendula officinalis) zauzima zavidno mjesto. Iza njega je bogata historija još od antickih vremena, a u zapadnoevropskoj biljnoj medicini predstavlja jednu od najpoznatijih biljaka. U terapijskom smislu koristili su ga još stari Egipcani, odakle je prenijet u Evropu. U svim antickim kulturama neven je bio sinonim za lijecenje bolesti kože, organa za varenje, raznih upalnih procesa...

Koristio se kao ljekovito sredstvo protiv žutice, kuge i nekih lakših oboljenja, primjerice bradavica. U narodnoj medicini primjenjuje se izvana kod raznih oboljenja kože, posjekotina, bradavica i kurjih ociju te iznutra za pojacavanje znojenja, kod neredovitih mjesecnih ciklusa (menstruacija) i bolesti jetre. Kao „biljka kože" neven i danas nosi taj epitet jer gotovo da nema kožne bolesti u kojoj neven ne ispoljava svoju efikasnost. U preparatima se koristi za lijecenje akni, bradavica, cista, ekcema, psorijaze i seboreje, hemoro-ida, fistula, kožnih upala, Ijuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, osipa, gnojnih i rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata... Neven je biljka za rane. cisti, steže, pobudjuje cirkulaciju i pospješuje rast novog tkiva. Preporucuju se oblozi od uljnog macerata nevena kod cireva, zlocudnih rana, te rana kod dugotrajnog ležanja (dekubitus). Kod oboljenja unutarnjih organa (cir na želucu, proljeva, upale debelog crijeva i dr.) preporuca se caj od cvijeta nevena. Uopšteno posmatrano u lijecenju vanjskih i unutrašnjih oboljenja neven djeluje tako da pospjecuje znojenje, pojacava izlušivanje mokrace, umiruje grceve crijeva, želuca i glatkih mišica, uravnotežuje mjesecni ciklus. Lijeci i bolesti živaca, želuca, jetre i žuci, djelotvoran je kod bolesti vena, koristi se za razna vanjska i unutrašnja ispiranja i, nadasve, djeluje antikancerogeno kod raka kože, materice, želuca i grla.

Kako izgleda?
Neven je jednogodišnja biljka dlakave i razgranate stabljike. Raste u visinu od 30 do 60 cm. Listovi su rasporedjeni naizmjenicno i dlakavi su. Cvjetovi su žuto-narancaste boje, promjera 2 do 5 cm. Cvate od juna do septembra, odnosno do prvih mrazova.

Gdje ga možemo pronaci?
Za neven se smatra da je mediteranska biljka, ali rasprostranjena je i po cijeloj Evropi. Raste i uzgaja se u vrtovima, a može se naci i „divlji" uz puteve i plotove.

Kada se bere?
Kao lijek koriste se uglavnom cvjetovi koji se sakupljaju u junu, julu i augustu i suše na propuhu u tankom sloju na temperaturi do 35 stepeni. Prilikom skupljanja treba birati jarkonarancaste debele cvjetove, da bi što više sacuvali prirodnu boju.

Zašto je ljekovit?
Zahvaljujuci bogatom sadržaju flavonoida, karotinoida, saponina, polisaharida i etericnih ulja neven se smatra gotovo univerzalnim sredstvom za rješavanje kožnih problema. Latice nevena su najvrednije jer sadrže u obilatim kolicinama etarska ulja, tanine, šecere, likopen, proteine. Sadrže i pigmente karotenoide koji upravo i daju divnu zlatnožutu ili jarkonarancastu boju cvjetovima. Sadrže i ljekovit sastojak kalendulin, gorke supstance i minerale kalij i sumpor.

Kako djeluje i kada se primjenjuje?
Danas se neven može naci u mnogim gotovim proizvodima. Oblozi, ulja, kreme pa cak i svježa biljka važnu primjenu imaju u dermatologiji kod oštecene i iritirane kože, opeklina i bradavica. Neven djeluje protuupalno, antisepticki i pomaže zacjeljivanje rana. Kod unutarnje primjene djeluje blago protiv grceva i protuupalno.

Samo da vas podsjetim na ovu zlatnu biljku a vi me slobodno nadopunite.

ned maj 23, 2010 7:31 pm
Web stranica

Bravo!
O nevenu nema spora. Divna biljka. Nedavno me je za nju pitao jedan na hrvatskom pčelarskom forumu. Nedaleko od mene, tj u N. Travniku čovjeku je temelj firme baš neven, mislim da se firma zove "Herceg", a upoznao sam ih na ZEPS-u u Zenici.
Pozdrav!

ned maj 23, 2010 7:52 pm

VIDIKOVAC je napisao/la:
Bravo!
O nevenu nema spora. Divna biljka. Nedavno me je za nju pitao jedan na hrvatskom pčelarskom forumu. Nedaleko od mene, tj u N. Travniku čovjeku je temelj firme baš neven, mislim da se firma zove "Herceg", a upoznao sam ih na ZEPS-u u Zenici.
Pozdrav!

Evo i nevena iz Novog Travnika

nadam se da mi nece zamjeriti sto sam posudlio slike

slika
slika
Susenje

slika

slika

ned maj 23, 2010 8:45 pm

E, bravo Nar!
Pored ostalog, ti ljudi nude i koopertivu pa će od svakog otkupiti neven u bilo kojim količinama (probao moj prijatelj pčelar i nije baš išlo glatko pa odustao). Zašto bi se ljutili? Pa ti im činiš uslugu - reklamiraš ih. I ja sam postavio jednu svoju sliku sa ZEPS-a na Web pcelinjaku (štand firme "Herceg"). Ma, ovo je prekrasno, ali golem je to i trud i ulog.
Pozdrav!

ned maj 23, 2010 9:01 pm

Ovakve primjere treba pokazati pa taman to ispalo i reklama. Treba siriti dobre informacija. Mozda ovo nekoga inspirise za isti ili slican posalo ili nadju neki inters za poslovnu saradnju.

Posao jeste golem kao i svaki posao a posebno u poljoprivredi.

ned maj 23, 2010 9:13 pm

Ne vidim zasto ljudi izbjegavao takvu vrstu posla.
Moze biti vrlo unosno, mada nase otkupne stanice slabo placaju, ali uvijek je moguce dogovoriti se direktno sa firmom, recimo Pharmamedom.Oni ce otkupiti sve sto donesete (naravno, mora biti kvalitetno).

Hvala z doprinos temi, divni ste, tebi posebno, Onenin;)

pon maj 24, 2010 11:10 am

Southeeeeern! Naaaar!
Ako vi ne pomognete, ne znam ko će. Ima li u BiH negdje kupiti sjeme ili sadnice ginko bilobe? Ustvari, ima li gdjegod prodavnica?
Srdačan pozdrav!

uto jun 08, 2010 11:04 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: