Sada je: čet apr 24, 2014 9:54 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Kopriva 
Autor/ica Poruka

Post Kopriva
Temu o koprivi kao ljekovitoj i industrijskoj biljci otvaram sa tekstom naseg poznatog lijecnika Dr. Enesa Hasanagica koji je uzet iz njegove knjige “Ljekovito bilje i jetra” koja je do sada doživjela četiri izdanja.
Dr. Hasanagić posebno je bio poznat, i cijenjen po svojim biljnim preparatima za liječenje jetre i mokraćnih kanala.

Cilj mi je da temom podstaknem diskusiju o mogucnostima pokretanja "sitne industrije" ili kako se mondeno kaze malog biznisa, oko uzgoja koprive i njene prerade u poluproizvode i proizvode u domenu farmaceutske, kozmeticke i prehrambene privrede.

Cinjenica da je i zvanicna medicina priznala ljekovitost koprive, te da citamo vijesti da su drzave u komsiluku uvoznici koprive- za njihove industrije- su dovoljen kao podsticaj za razmiljanje o sitnom biznisu na bazi koprive.

KOPRIVA
dr. Enes Hasanagic

Drugi nazivi: zara, velika kopriva, pitoma kopriva zegavica

To je jos jedan dosadan i sasvim poznat korov, ali zato najvisih ljekovitih kvaliteta. I ne samo to; kopriva je jedna od najzdravijih biljaka koju treba upotrebljavati kad je god to moguce. Ima je svukuda, tako da se moze naci i na visokim planinama. Cesto raste u velikom mnostvu na jednom mjestu.

Kopriva je dvodomna zeljasta biljka, visine do 150 centimetara, gusto pokrivena dlacicama koje zare. Cvjetovi su maleni, neugledni, sabrani u malo klupce. Uglavnom cvijeta od juna do pocetka jeseni. Kod one ranije procvjetale plodovi sazrijevaju obicno u julu.

Za drogu se obicno i najcesce prikupljaju mladi listovi sa vrha stabljike (folium urticae), koje treba susiti na promaji i u tami. Miris droge je karakteristican, pomalo neugodan, isto kao i okus. Takodje se prikuplja i citava biljka neposredno prije cvjetanja ili na samom pocetku cvjetanja (herba urticae) U jesen se kopa korijen (radix urticae)

Medjutim od svega je najbolje u proljece kad se kopriva pojavi prikupiti mlade listove i upotrebljavati ih svjeze.

Nalaziste biljke: Jedan od najrasirenijih korova koji raste po svim nasim krajevima. Posebno voli mjesta sa dosta azotnih jedinjenja, onda je krupna, sa tamnozelenim listovima.

Osnovni hemijiski sastojci biljke: Listovi koprive sadrze neke od najvaznijih vitamina kao sto su K, B2, C i karotinoida, organskih kiselina; galne, mravlje, pantotenske, sircetne, maslacne, mnogo mineralnih soli; zeljeza, managana, magnezijuma, natrijuma, kalijuma i kalcijuma, zatim fosfora i kremne kiseline. Znatan je sadrzaj hlorofila, acetil-holina i histamina. Posebno je vazan sadrzaj glikokinina i slicnih materija koje regulisu sadrzaj secera u krvi.

Svojstva Biljke: Kopriva je jedan od najboljih cuvara funkcija jetre, depurivat koji se primjenjuje kod zucnih kamenaca i zutice. Pored toga je hemostatik, diuretik, vazokonstriktor, tonik, astringent, antianemik, antireumatik, galektogen. KAo diuretik eliminise iz organizma mokracnu kiselinu.

Indikacije: Insuficijencija jetre, holelitijaza, ikterus, hemoragije, anemija, rahitis, dermatoze, neprilike kod menstruacije, reumatizam, nefritis, cir na zelucu, i duodenumu i sl.

Nacin primjene: Najbolje je upotrebljabvati sok iscjedjen iz svjeze biljke. Evo kako se to radi; prikupiti odprilike 1 kilogram mladih listova, staviti ih u hladnu vodu nesto zasoljenu vodu u toku od 2-3 sata. Vodu zatim odliti i so izaprati kroz nekoliko voda. Pustiti da dobro otkaplje, pa samljeti kroz masinu za meso. Zatim iz samljevene koprive iscjediti sok, najbolje u sokovniku ili kroz cistu gazu. Upotrebljava se 100 do 150 mililitara 2 puta dnevno.

sri mar 02, 2011 8:24 pm

Post Re: Kopriva
Meni ide najbolje u piti i uljevaku, kajmaka i bijelog luka odozgo i .... :mrgreen:

sri mar 02, 2011 10:49 pm

cimbur od mlade koprive
jes da je frljav :mrgreen: al se da nasmocit

slika

a ovo je tek prava kombinacija sa koprivom
slika

sri mar 02, 2011 11:20 pm

Pridružujem se "koprivarima" :D

Kopriva je stalni gost na mojoj trpezi a najvolim je u piti "savijači" zeljanici te na sto drugih načina.

Da istaknem šampon od koprive koji jedini koristim oduvjek....nema ga boljeg al' čudu se ne mogu načuditi jer tu mi je jedino prekršeno pravilo "skupo-dobro"....jeftin je ispod svih normi.

čet mar 03, 2011 8:05 am
Web stranica

E ta, ta zeljanica... pa jos biba, a kajmak se cijedi... :mrgreen: (ma k'o da rekose da to nije zdravo, k'o da ima nakog kolesterola :D )

Zadnja izmjena: flag; pet mar 04, 2011 3:10 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.

čet mar 03, 2011 8:43 am

Da sam oberpoguzija to svjedoce mnoge gastronomske teme koje stancam ovdjekance, ama ljudi moji ja bih: da mi o koprivi divanimo kao sitnom biznisu.
Ovi nasi primjeri svjedoce da je kopriva gastronomski zanimljiva, pa bi se moglo i trzisno razmisljati u tom smjeru.
Svako dio koprive se koristi pa se od svakog moze napravit neki proizvod i ponuditi trzistu:
-Ubrati vrhove mlade koprive, upakovati u celofan i prodavati na pijacama ili distribuirati piljarima i restoranima. Isti verhovi se mogu susiti ili obariti;
-korjen koprive i stablljika se moze koristiti kao prirodni pesticid. moja majka ga godinama koristi za ljubicice. pasionirani je uzgajivac ljubicica i godinama se kopriva kopa, susi a sa time je zarazila i jednu rodicu koja drzi cvjecarski granap a ima musterija koji traze i kupuju koprive za zastitu cvijeca;
-od koprive se mogu praviti ekstrati - koji su jako trazeni ...tehnologija pravljenje eskatrata nije nikako kompplikovana, ne trazi puno prostora i pocetnih ulaganja. ako se nakopa dovoljno koprive teze je nabavit one malehne bocice,vec napravit ekstrat;
-ekstrat koprive + tikvino ulje i dobije se trazen lijek za prostatu.. ni farmacutika ne radi nista drugo, osim sto ima industrijsku tehnologiju i "spravu" za pravljene onih kapsula... u ovom slucaju kapsule su nepotrebne jer su i tikvino ulje i ekstrat koprive jestivi, pa se mogu nakapat u salatu ili bio koji himber;
-pa et: posadis njivu tikve, nacjedis ulja, ukosis koprive, nakopas korjena, osusis, kupi se rakije sljive za potopit ekstrata i eto dobra biznisa, a 100% domaci;
-mogu se od koprive praviti i domaci samponi, haman na isti nacin kako dr Pasa ili Lush prave domace safune

čet mar 03, 2011 9:01 pm

Nar kako si vec naveo kopriva je super zdrava. Odličan članak, hvala.

Bi li mi mogao/la napisti kako pravis ovo drugo jelo? Pozzz, Safet Sarajlic

čet maj 05, 2011 5:08 pm

Nar šta dr Enes Hasanagić piše o crnoj rotkvi? Bi li nam to mogao ovdje navesti ako je išta napisao? Pozzz i sve najbolje. Safet Sarajlić

pet maj 06, 2011 9:57 am

Šipak,
Ja sam svakako na svoju ruku. Znam o kvaliteti koprive pa sam jednom na pčelinjaku, posmatrajući je, jednostavno ustao, otkinuo list, smotao ga kao palačinak i sažvakao. Iznenadio sam se. Sasvim fin ukus, blisko ukusu krastavice. Probajte. Ljude instinktivno kopriva odbija zbog osobine žarenja. Nema od toga ništa, samo žvačite.
Gdje si? Kako si? Novosti?
Pozdrav, svako dobro!

sri okt 26, 2011 6:18 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži: