Sada je: pon dec 11, 2017 7:16 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Lukovice srijemoža 
Autor/ica Poruka

Post Lukovice srijemoža
Lukovice srijemoža se nalaze na dubini od 3-8 cm i lako se vade malom baštenskom lopaticom jer je u ovo doba zemlja u šumi orna i mekana.
Možete ih naći SAMO na mjestima gdje ste u proljeće već brali srijemož.
Prirodni je antibiotik.
Lako su prepoznatljive (vidi sliku) i po karakterističnom okusu i mirisu bijelog luka.

Lijek protiv povećanog holesterola i triglicerida

Očišćene lukovice napuniti do 1/3 staklene boce a potom preliti sa dobrom prepečenicom ili 50% alkoholom do vrha.
Otvorena boca prekrivena gazom se ostavi na otvorenom prostoru 30 dana a potom se procijedi i
konzumira 0,3 dl natašte ujutro.
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

pet dec 30, 2011 7:09 am
Web stranica

Post Re: Lukovice srijemoža
ukoro će srijemož da se budi. Čim krene proljeće,eto i medvjedica i srijemoža.
Moji poznanici su znali praviti tinkture, a dejstvo je neopisivo dobro.

uto jan 10, 2012 11:43 am

Volio bih znati kako se spravljaju tinkture od srijemoža ako nije tajna.

Srijemož u SI BiH počinje rasti i danas sam obogatio trpezu sa ovom čudotvornom biljkom.
Pošto je prejaka za samostalnu upotrebu koristim otprilike jedan dio srijemoža sa tri dijela zelene salate i još dodam mladog luka i malo mladog kima i peršina...lijepo je i limun iscijediti. :D

slika

Na ovom istom mjestu sam zimus vadio lukovice srijemoža i zato je teren prekopan.

pet mar 30, 2012 3:44 am
Web stranica

Nije tajna ;) Lukovice od oko 200-300 grama očiste se i operu. Tako spremljenu potope se u posudu u koju dodamo 10dl rakije (moji poznanici koriste šljivovicu ili lozu) u međuvremenu lukovice maceriraju i preliju u boce koje moraju biti tamnije boje. Odstoje 20-tak dana uz povremno protresanje, i to je to. Prvim otvaranjem procijede se lukovice i već je spremno za konzumaciju. Isti način ide i sa listovima.

Eto tinktura spremna :D mnogo dobra biljka.

uto apr 17, 2012 2:50 pm

slika
Otrovna biljka MRAZOVAC raste na istim mjestima gdje i spomenuti srijemuš. Obavezno površinsko lišće protrljati među prstima i pomirisati radi prepoznavanja srijemuša po mirisu koji liči na bijeli luk.

pon jun 25, 2012 1:13 pm

Ne prestajem razmišljati o tragičnim posljedicama koje je ovog proljeća beračima taj mrazovac napravio i nikada mi neće biti jasno kakvu sličnost ljudi vide sa njim i srijemožom.
Mrazovac uočljivo raste iz iste glavice pripijenih i sraslih listova u dnu stručka dok srijemož ima uošljivo razdvojene i tanke peteljke.

Lično sam probao žvakati mrazovac...ta sapunjara je gorka k'o čemer.

uto jun 26, 2012 8:41 pm
Web stranica

Ovdje na slici veoooma uočljiva razlika jer je povelika biljka tamo gdje sam je uslikao. To sam baš i tražio da se vidi razlika jer pored mrazovca su i listići srijemuša. Kako sam gledao na tv. vijestima slučaj starijeg para iz Bugojna koji su završili u bolnici (žena umrla) je takav da nije bilo pomoći jer im je neko iz komšiluka donio ''srijemuš'' da prave salatu. Tako je barem objasnio preživjeli suprug.

Ja, kada sam krenuo u berbu sam se prvo informisao, te kada sam saznao da postoji slična biljka, ali otrovna, pa sam prvo tražio otrovnicu. Tada nisam znao kako se zove, samo da liči na srijemuš, da raste na istim mjestima i da je otrovna.

Trljao sam među prstima lišće i mirisao. Odmah sam prepoznao srijemuš. Trljao sam među prstima i mrazovac i zaključio da je to ta biljka koju ne smijem brati.

Nastradali par nije sam brao biljčice i nisu imali pojma o opasnosti. Šanse nisu imali da se ne otruju.
Za slučajeve u Hrvatskoj, ne znam ništa.
:(

uto jun 26, 2012 11:14 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: