Sada je: sub okt 25, 2014 10:07 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Pčelarstvo 
Autor/ica Poruka

Post Re: Pčelarstvo
VIDIKOVAC je napisao/la:
Bejbi,
Kako nisi razumio? Znaš za one tzv. lešinare. Npr. propadne trgovac, a dojučerašnje kolege mu navale ucjenjivati da što badavnije proda svoju muku, po mogućnosti džaba. Je l' sad jasno? Nisi valjda pomislio da sam na tebe ciljao?! Tebe i ne poznajem. Riječ je o uopštenoj pojavi kod nas ljudi.
Uzdravlje!

Ne nisam pomislio da je nešto u vezi samnom, nego, jednostavno nisam razumio. Prvo sam pomislio da te pčele ucjenjuju jer zahtijevaju tretmane razne, plus dohranjivanje tokom zime.

Sad mi je jasno o čemu se radi.

čet jun 09, 2011 11:06 pm

Bejbi,
Drago mi je da je sve jasno. A, kad smo već kod pčelarstva, ako neko ipak ima uporan na tegobnom putu pčelarstva od kojeg ja odustajem, pomoći ću ga tako što ću mu sve džuture prodati po vrlo niskim cijenama, a imam toga dosta: nastavci, polunastavci, oplodnjaci (više vrsta), nukleusi (više vrsta), sve za Jentera i Nicot, vaga, topionici, rešetke, vrcaljka, španeri za seobu, raznorazni pribor i pomagala itd., itd. (ne znam više ni šta sve imam!!!).
Možda će urednik ovaj post prebaciti tamo gdje mu je mjesto, na čemu mu se unaprijed zahvaljujem.
Nar, gdje si ti?!
Pozdrav svima i svako dobro!

sub jun 11, 2011 10:34 am

Hej, drugari (i drugarice, naravno),
Ipak nisam odustao: Uvukle se pod kožu, stalno mislim o njima. Baš stalno! Samo, sad je nešto drugo u pitanju: hoću samo da ih posmatram pa da mi štošta "kažu", a ne treba mi od njih ništa - ni med, ni mliječ, ni polen...
Upravo sve pripremam za još nekoliko novih košnica.
Danas sam sva društva otvorio i sve odlično (vizuelan pregled ili kroz mrežu hranilice ili nabrzinu skinuo hranilicu).
Sad su mi pčele samo za dušu.

Pozdrav svima, sretna Nova, svako dobro!

uto jan 03, 2012 11:21 pm

VIDIKOVAC je napisao/la:
Hej, drugari (i drugarice, naravno),
Ipak nisam odustao: Uvukle se pod kožu, stalno mislim o njima. Baš stalno! Samo, sad je nešto drugo u pitanju: hoću samo da ih posmatram pa da mi štošta "kažu", a ne treba mi od njih ništa - ni med, ni mliječ, ni polen...
Upravo sve pripremam za još nekoliko novih košnica.
Danas sam sva društva otvorio i sve odlično (vizuelan pregled ili kroz mrežu hranilice ili nabrzinu skinuo hranilicu).
Sad su mi pčele samo za dušu.

Pozdrav svima, sretna Nova, svako dobro!

Vidikovac, sve najbolje i svaka čast što ne odustajete, samo naprijed, radujem se da ste se predomislili. Ipak bi bilo najbolje da ih sad ne uznemiravate dok ne otopli. Svako dobro.
Pčelar

sub jan 07, 2012 7:16 pm

Pčelar,
pa, gdje si ti, druže?
Uznemiravale su i one mene, i sad, evo, u pola četiri ujutro (japanska košnica, alpska i njenih bar 11 podvrsta, češki kvadratni jedanaestoramni Optimal 170 mm visine, Homičeva alpska 108 mm visine, ruski "Udav" ili "Boa" 135 mm visine... Izluđuju me! Trebalo bi mi pet stolara do proljeća da mi ispune samo dio želja!
Pa, mogu i ja njih malo gledati, ako ne gnjaviti i uznemiravati.
Sve je dobro. Kod tebe?

Pozdrav, svako dobro!

ned jan 08, 2012 2:35 am

Ma ja čekam akobogda proljeće pa uživanje zzzzzzzzzzzzzzz.
Drago mi je da ste se povratili i da niste odustali, mada je jako teško raditi sa više vrsta košnica al vjerujem da vi uživate i smo naprijed.
Svako dobro. ;)
Pčelar

sri jan 11, 2012 7:39 pm

pčelar je napisao/la:
Ma ja čekam akobogda proljeće pa uživanje zzzzzzzzzzzzzzz.
Drago mi je da ste se povratili i da niste odustali, mada je jako teško raditi sa više vrsta košnica al vjerujem da vi uživate i smo naprijed.
Svako dobro. ;)
Pčelar

Hvala,
Eh tek sad slijedi uživanje: neopterećen nikakvim očekivanjima prinosa. Da napokon malo oslušnem i pčelinju "priču".

Pozdrav, svako dobro!

čet jan 12, 2012 1:24 pm

mahsuz selam i lijep pozdrav!
zelim vam, pcelari, mednu godinu! a mislim da je lijepo pocelo.

obzirom da sam skroz nov, i na forumu i u pcelarstvu, htio bih iskazati svje postovanje vama koji ste strucnjaci i iskusni pcelari!
usput, bih postavio jedno pitanje.
imam 3 drustva, proslogodisnja, i masallah, izgledaju mi zdravi i vrijedni, u lr kosnicama, pa cu tako i nastaviti aBd ove godine, rojenjem....
...al bih nekako za svoju dusu,a da se pcele lijepo osjecaju, volio napraviti kosnicu, nesto kao dubina ili sestougaona kosnica, da lici na prirodno staniste. to sam vidio na internetu sestougaona, sa lr okvirima. al ja bih okvire okrenuo uspravno.
koliko mi preporucujete 6 ili 7 uspravnih okvira (dimenzije lr)?

sub apr 14, 2012 7:58 pm

cifra_m je napisao/la:
mahsuz selam i lijep pozdrav!
zelim vam, pcelari, mednu godinu! a mislim da je lijepo pocelo.

obzirom da sam skroz nov, i na forumu i u pcelarstvu, htio bih iskazati svje postovanje vama koji ste strucnjaci i iskusni pcelari!
usput, bih postavio jedno pitanje.
imam 3 drustva, proslogodisnja, i masallah, izgledaju mi zdravi i vrijedni, u lr kosnicama, pa cu tako i nastaviti aBd ove godine, rojenjem....
...al bih nekako za svoju dusu,a da se pcele lijepo osjecaju, volio napraviti kosnicu, nesto kao dubina ili sestougaona kosnica, da lici na prirodno staniste. to sam vidio na internetu sestougaona, sa lr okvirima. al ja bih okvire okrenuo uspravno.
koliko mi preporucujete 6 ili 7 uspravnih okvira (dimenzije lr)?

Nisam stručnjak, to valja najprije reći.
Kako to misliš: šestougaona sa LR okvirima? Valjda si mislio na dubinu (visinu) LR-a (242 mm)?
Ja bih 7 okvira, tj. već to imam, ali bočnog raspona 32 mm, a ne 36 mm i visina DB-a 310 mm.

Imaš na internetu i o šestougaonoj i o ostalima. Ja sam LR nastavak prepravio na osmougaonu vrlo lahko i naselio.

Japanka je lijepa. I nju sam napravio. Pročitaj malo i o njoj.

Da ne bih ovdje ponavljao, ako sve to želiš vidjeti kako sam ja napravio, onda se učlani na: Pčelarski evergreen forum i tamo ćeš vidjeti šta sam napravio, a korisničko ime mi je Debejac. Vidjećeš i alpsku, i Warreovu, i Vitvitskijevu piramidalnu, i Japanku, i RV, i IBN, i Fodorčenkovu dvomatičnu, i osmougaonu u LR-u, i LR, i DB, i panj...

Pozdrav, svako dobro i sretno u svakom pogledu!

sub apr 14, 2012 8:26 pm

hvala prijatelju, registracija je u toku ;)

evo na sta sam mislio
http://www.agropress.org.rs/tekstovi/18927.html

sub apr 14, 2012 8:38 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 43 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: