Sada je: sri aug 27, 2014 2:52 pm.

Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća
Uzgoj pitome lijeske! 
Autor/ica Poruka

Post Re: Uzgoj pitome lijeske!
msw123 hvala ti puno na odgovoru.Kako se naj kvalitetnije boriti protiv vjeverica.Cuo sam da pustanje manjeg napona kroz ogradu dobro djeluje ,da cim se prva malo pecne druge vise i ne dolaze,ili su mozda bolje zujalice.
Kakve se hemikalije imaju kupiti u poljoprivrednim apotekama protiv ovih slatkih stetocina.

pon maj 02, 2011 7:20 am

Pozdrav postovani clanovi.

Planirao sam da zasadim oko 150 sadnica oraha i izmedju njih otprilike isto toliko ljesnika (radi brzeg ostvarenja dobiti jer orah pocinje da radja tek posle sedme godine), pa me zanima koje sorte su najbolje i da li neko zna gdje se mogu nabaviti kvalitetne sadnice u Republici Srpskoj???
Takodje me zanima da li je pametno ici na varijantu sadnje izmedju oraha radi prskanja, oprasivanja ili ipak ici samo na sadnju ljesnika, bez oraha???

Pozdrav iz Bijeljine... ;)

pet maj 20, 2011 9:01 pm

Pozdrav svima iz Vojvodine! Planiram da započnem posao sa lešnicima. Za početak posadio bih 200-tinak dvogodišnjih sadnica, na površini, oko 20x100m. Niko na ovom forumu nije pomenuo sadnju u varijanti "žive ograde", a upravo tako želim da podignem plantažu, Da li neko ima iskustva sa takvim načinom sadnje?

ned jun 05, 2011 6:41 pm

Ja nikada nisam cuo da neko sadi oblik zive ograde a da to bude plantaza. Pri tome mislim i na ostalo voce, osim bobicastog kao sto je aronija, goji i slicno. Ne kazem da nema, ali ja nisam cuo pa neznam kakav bi savet dao. Mozda je ipak najbolje to raditi kao i drugi jer sam siguran da sto se tice lesnika ne bi bio pravi.
Pozdrav

sri jul 06, 2011 11:57 am

Pozdrav,
Gosp.Milane55 mozete li mi molim Vas odgovoriti na e-mail koji sam Vam slao.

sri jul 06, 2011 12:43 pm

Privitak:
P1010023.JPG
P1010023.JPG [ 33.45 KIB | Pogledano 1035 put/a. ]

Privitak:
P1010017.JPG
P1010017.JPG [ 29.26 KIB | Pogledano 1035 put/a. ]

Privitak:
P1010012.JPG
P1010012.JPG [ 30.19 KIB | Pogledano 1035 put/a. ]

pet jul 15, 2011 5:46 pm

Ovo su slike moje plantyaze od pre 1 mesec. Da sam vise radio oko njih bilo bi bolje ali i ovako mislim da nije lose i pored svih gresaka koje sam pravio. Rod je onako, kako koja sorta i jos nisam nacisto od cega zavisi koja ce sorta i zasto da rodi. Po meni jedna od najboljih sorti tonda de la lange nema nista a a krupni bolivijeri hoce da se slomi. Sve pomno pratim pa cu sledece godine nadam se biti nacisto, a to znaci da ce i drugi saznati moje saznanje. Ima i drugih slika ali mislim da je uvek bolje videti uzivo.

pet jul 15, 2011 8:24 pm

vocnjak ti fino izgleda sto bi kod nas muslimana se reklo masAllah da se ne Urekne.
Konto sam i ja oko 5 duluma zasaditi milane pa mi treba tvoja pomoc, sadnice sam konto nabavljati iz teslica? sta bi mislis o njihovim sadnicama? imaju jednogodisnje, dvogodisnje i trogodisnje? koje bi uzeo?
imaju sljedece sorte
-----------------------------------
kosford - je stara engleska sorte. Žbun je vrlo bujan, radja redovno i obilno. Sorta je autosterilna a dobri su joj oprašivači halski div i lambert crvenolisni. Sazrijeva srednje kasno. Plodovi imaju izrazito crvenu ljusku a i jezgra je crvene boje. Ima vrlo visok randman jezgre 53-54% sa 68,72% ulja

halski div- rasprostranjen je širom evrope. Plod je krupan, okruglasto kupast malo spljošten ljuska je tamna srednje debela. Jezgro dobro ispunjava ljusku, slatkog je i prijatnog okusa

tonda gentile-Rimski. Nastala je od C. avellane. Ima vrlo bujno stablo. Iako je grm, raste uspravno. Formira malo izdanaka. Ova sorta ponekad prerodi, pa alternativno rađa.
Ne formira mnogo resa, obično su u grupi 2-3 zajedno. Dobar je oprašivač za standardne sorte bademoliki i kosford, nije dobra za trebizonde.
-------------------------------------

sta ti mislis jel mi to pametna ideja ili je bolje jabuke saditi?

ned jul 17, 2011 9:52 am

Sve je to lepo napisasno, a das li je u praksi stvarno tako to ces videti. Steko sam utisak da je nebitno koju sortu imas samo da radja, a oblik i boja, nema veze. Kosford nemam i nisam ga nasao pa ti o njemu bas i ne mogu nesto reci, a knjigama bas i ne verujem . Crveno lisni lambert imam i mislim da je on najbolji oprasivac za sve sorte, obilato radja svake godine i randman mu je jako veliki cak mislim da je najbolji od svih, ali smatram da ne moze biti vodeca sorta vec da ga treba imati malo komada u svakom vocnjaku. Nije toliko bitno sto je malo sitniji vec sto u vecem procentu opada sa caurom pa treba dodatni napor da se ocisti. Isti je slucaj i sa belim lambertom koji mi se najbolje pokazao. Samo jedno poredjenje, imam 2 iste vrece, u jednoj lambert, a u drugoj rimski i rimski dizem jednom rukom, a lambert jedva sa obe iako je rimski 3 puta krupniji, a to je zbog randmana koji je kod rimskog 35% u praksi a lambert minimum 50. Imam i halski i on je solidan, uvek da neki svoj rezultat a o rimskom ne znam sta da mislim, imam ga a voleo bi cini mi se da ga imam manje. On je u Hrvatskoj rasprostranjen zbog kako kazu dobre kombinacije sa istarskim koji preovladjuje, mozda je i tako, a tako pise i u knjizi.
Taj tonda djentile nije rimski vec je de la lange i ja mislim da je to verovatno najbolja sorta, ali druze moj ona mi je cvetala u oktobru i sta da ga oprasi, nema kilo na njima. Videcu jos 1-2 godine, pa ako bude isto, bice sekira, a placao sam skoro 4 eura sadnicu Imam jednu sortu bolivijeri koji opasno radja i strasno je krupan, ali malo jezgra i kasna je sorta pa mi se zbog toga cini da bi na nasem podneblju kasnije sorte bolje isle, ali da bi u to bio siguran trebalo bi jos malo sacekati.
Sto se tice sasdnog materijala koje ima u Teslicu, ja stvarno neznam ni kakav je ni posto je, ali ako kazu da je dobar moras mu verovati, a uzmi one sadnice koje imaju dobro razvijen koren.

ned jul 17, 2011 11:25 am

Pozdrav svima, Ja sam iz okoline Bijeljine i imam oko 600 sadnica leske, uzgojni oblik grm. Nesto je prva a nesto druga godina, uglavno dobro napreduju. Prvih 150 sadnica je posadjeno na jesen 2009. - te godine i sve su se primile, a ostatak je sadjen ovog proljeća, nisam stigao u jesen jer sam kupovao zemljiste a nisam ni htjeo da propustim da ne sadim. Postavio sam sistem kap po kap u oba leskara tako da se u ovom novom nije do sada primilo svega 4-5 sadnica. Jos toliko nema listove na gornjim granama ali izbijaju iz korijena mladice pa ce to vjerovato i ostati. Eto toliko za prvu poruku,

pon jul 25, 2011 1:45 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: