Sada je: sri apr 16, 2014 7:01 pm.

Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Sljedeća
Uzgoj pitome lijeske! 
Autor/ica Poruka

Post Re: Uzgoj pitome lijeske!
vidim da već dugo niko nije posjetio ovu temu i da nema postova, ali ja je moram ponovo oživjeti, tj, nadam se da ću vas uspjeti skupiti, pogotovo milana55, više je razloga, prvi je zato što sam i ja iz banjaluke, i u okolini imam ogromno imanje na kojem več neko vrijeme planiram saditi,pa mi je ovaj forum mi je došao kao kec na desetku :)
ako još neko čita ove teme nek se javi što prije :)

pon sep 20, 2010 8:41 pm

Milane123, i ja sam u sličnoj situaciji.
Ove godine još skupljam znanja, ali već sljedeće bih krenuo u akciju.
Ja se samo pitam koliki nasad bih mogao održavati uz stalan posao. Ne bih volio preambiciozno krenuti pa biti razapet između posla i lijeske.
Takođe volio bih lično pogledati neki zasad u blizini Banjaluke, pa ako za nekog znaš javi da zajedno odemo.

uto sep 21, 2010 6:42 am

Super da je još neko zainteresovan!
Ja sam potpuno isti, imam stalan posao, tako da ne želim da se pretrpavam, jer ne volim stvari polovično da radim.
Imam u blizini Banjaluka 50-60 i više duluma obradive zemlje koju planiram koristiti, imam traktor i sve priključke,i ne mogu gledati da to sve stoji i propada.
Gledao sam milana55 kad je bila reportaža u snopu, i baš imam želju da odem kod njega da porazgovaram sa njim, pa se nadam da će nam se javiti ako ovo pročita, pogotovo što sada ima dvojicu koji su zainteresovani, pa možemo u isto vrijeme ići.
Mene za početak interesuje koje je vrijeme najpogodnije za sadnju, jer se jesen bliži pa bi mogao početi sa pripremama.
Prvenstveno me interesuje koliko košta jedna sadnica, i na koji je razmak najpoželjnije saditi, da se mogu preračunati koliko bi meni komada trebalo.

uto sep 21, 2010 11:45 am

A jel' planiraš lijesku na čitavoj parceli ili samo na dijelu?
Meni se 50-60 duluma čini puno za dodatni posao.
Je li ti parcela ograđena? Znaš li koja je vrsta ograde najbolja za plantažu lijeske?

sri sep 22, 2010 9:13 am

ne znam ni ja jos sigurno, sada sam u fazi pripreme zemlje na jednoj njivi na koju cu sada saditi sljive, posadicu oko 600 sljiva, to sada realizujem definitivno, a sto se tice ljeske, to jos nista nije sigurno, mislim planiram, ali prvo zelim da sagledam sve aspekte i mogucnosti i potrebe,pa se onda upustam u rad. ta velika njiva koja ima 50-60 duluma je napola ogradjena, ali to se brzo rijesi ako bude potrebe.
a sto se tice vremena, imam par pomagaca, tata mi je u penziji, pa moze radili koliko god hoce, a i nije previse ako se ne radi rucno, znaci traktor, freza i ostalo...

sri sep 22, 2010 11:48 am

Prije svega želim svima prijateljski pozdrav. Ovo je moj prvi post na ovom forumu.

Već neko vrijeme čitam o uzgoju lijeske, skupljam informacije, radiću razne analize i na kraju donijeti odluku da li da krenem u taj posao.
Moja situacija je kao kod milana123 i nurko10, mislim na radno vrijeme i želju da se bavimo još nečim.
Cijena jedne sadnice lijeske se može kupiti za 1,5 EUR.
Kao što rekoh, sakupljam info i gledam koliko će me izaći ta investicija. Trenutno nemam taj novac pa razmišljam o kreditu IRB-a. Da bi dobio kredit od IRB-a, potrebno je da imam registrovano poljoprivredno gazdinstvo, pa mene sad interesuje papirologija oko registracije gazdinstva. Naime koliko to traje, šta je otprilike potrebno i naravno koliko mi je novca potrebno od ideje do registracije.
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav

čet sep 23, 2010 1:25 pm

Nisam ja zaboravio forum, nego sam malo u skripcu sa vremenom i jos neki problemi i to je to. Nista ne brinite, naci cu ja vremena da sa svima podelim iskustvo i znanje oko leske. Ja sam i moju plantazu zbog togas ove godine malo zapostavio, ali od jeseni krecem udarnicki. Evo, polako se primice vreme da se prska bakarnim preparatima i pocne sa orezivanjem , a bogami i sadnjom, jer ce jos malo poceti da opada list i to je to.

čet sep 23, 2010 2:46 pm

:mrgreen:
bas mi je drago da se ljudi ponovo okupljaju :) ;) :)
i da nam se milan55 javio! radujem se nasem druzenju:)
ne znam gdje si nastanjen sannem, ja sam kao sto sam rekao iz bl, ja (tj.tata) je registrovan kao poljopriovredno gazdinstvo, mi smo to registrovali kako bi mogao registrovati na sebe neka teretna vozila... pa kasnije i zbog ove regresirane nafte za sadnju....
uglavnom, znam da nije komplikovana ta registracija, nisam tacno siguran koja je procedura, tata je ganjao, moram sa njim provjeriti, mislim samo da trebas imati papire da je zemlja na tebi i to je sva mudrost, koliko se ja sjecam.
a sto se tice kredita IRB-a, i ja bi volio da udjem u to, ali mi nije o glavu, znaci ne moram da zivim od toga pa i nisam nesto razmisljao o tome, jer nesto ne vjerujem nasoj drzavi ni njenim institucijama, jedino kad bi mi dali kredit sa grejs periodom od 10 godina, pa da ga vracam kad plantaza dostigne pun rod :) :) :)
ali nebi bilo lose uzeti kredit da se odma iz pocetka krene kako treba.
jesi se ti ista raspitivao oko papirologije za kredit, kako to funkcionise?
gdje si nasao te sadnice po 1.5e?
i koliko bi ti sadio?
Pitanje za milana55, kakav je raspored u tvom vocnjaku, koliki ti je razmak izmedju redova a koliki izmedju sadnica?
za sada toliko - i previse, cujemo se

čet sep 23, 2010 4:20 pm

Ovako, ja se ne bavim zemljoradnjom, daleko sam od toga, skroz na drugoj sam strani :D , niti su se moji bavili tim. Kod mene postoji velika želja da imam svoj privatni biznis ma kakav on i koliki bio, bitno je da u njemu vidim određen uspjeh.
Iz Banja Luke sam i ja :D .

Nisam se raspitivao oko papirologije za kredit, ali znam da moram biti registrovan kao polj. gazdinstvo. Krediti za mikrobiznis u poljoprivredi se mogu dobiti od 5.000 do 50.000 KM čini mi se. Kamatna stopa je oko 5.5% na godišnjem nivou. Rok otplate je do 10. godina a postoiji i grejs period do 36 mjeseci. Što se tiče papirologije za kredit nije mi problem raspitati se, tako ako bude trebalo više informacija potrudiću se da vam prenesem ono što saznam.
milan55 mi je rekao da je cijena sadnice oko 1,5 EUR.
Ja razmišljam o 1ha sadnica, ne preko. Smatram da bi tu površinu mogao da pokrijem nekako što se tiče finansija, ljudskih resursa, vremena i ostalog. Ispod toga ne znam koliko se sve to isplati, ali dobro još uvijek istražujem.

milan123, zamolio bih te ako možeš da se raspitaš oko te registracije, da mi preneseš što više korisnih informacija.

Pozdrav

pet sep 24, 2010 7:03 am

ni ja nisam nesto pretjerano u poljoprivredi, i ja sam sto se tice profesije skroz daleko, neces vjerovati ali sam u bankarstvu :) ali sa IRB-om nemam veze.
sto se tice poljoprivrede, imam jedan vocnjak oko 200 sljiva, ali je jako star i treba ga mijenjati i imam nekih 50 jabuka, ali sam krenu sa pripremam za novi zasad sljive, nekih 500-600 stabala i to je sve sto imam sa poljoprivredom, ali zemlje imam punoooo, pa planiram vremenom sve da iskoristim, a u ljeljama:) vidim veliki potencijal
sto se tice registracije, provjericu preko vikenda, samo da se vidim sa tatom, ne brini sve cu saznati.
ja se vodim nekom logikom, ako se mogu organizovati da odrzavam jedan hektar isto tako se mogu organizovati i za 5 hektara, samo se malo vise potrudim :roll:

pet sep 24, 2010 12:01 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: