Sada je: sri jul 23, 2014 1:14 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
KOJE VOĆE POSADITI 
Autor/ica Poruka

Post Re: KOJE VOČE POSADITI
ja sam čuo da je od 500-1000 eura a može i više ako je posebne kvalitete. ali caka je u tome što cijepljeni orasi nemaju veliko stablo, tako da ne možeš imati obadvoje. ne možeš i ovce i novce :D
a treba orah čekat 40 godina da bude za sječu. jesma mlada li ne znam hoću li to doživit hahaha :)

koristi li ovaj forum itko osim nas dvojice?

uto maj 25, 2010 4:49 pm

Brezbeli da koriste. Samo sto seljaci amateri -ko nas dva-imaju kompjuter na radnom mjestu pa mozemo odmarat mozak od redovna posla a pravi poljoprivrednik nema laptop na svakoj kosnici, vocki ili iznad jasala, pa da se moze relaksirat na netu.

Kontam da istinski korisnici ovog portala uglavnom citaju i traze informacije po netu.

ZAto se ja trudim da na temama nadrobim sto vise upotrebljivih informacija i ne ocekujem da se oko toga vode neke vele polemike.

Nije orah Ljubo Rojs da se o njemu ima sta pisat vascili dan:
Kubik kosta toliko i toliko, kilo jezgre toliko i toliko, litra etericna ulja ....i sta se tu ima vise drobit, vengo papir i 'eminku u ruke i kontaj i kopaj rupe.

Ovo sa orahom za drvnu masu je plaho interesantno pa bi ti bio zahvalan ako si istrazio ovo da napisas par tehno-ekonomskih cinjenica.
Koja sorta?? Poslije koliko se sjece?? Jel se sadi na gusce ili rjedje??? Koliki su godisnji troskovi oko agrotehnike i zastite itd itd???

U nasem kraju se kaze: kad vidis nekog iz kraja odakle je @mlad_orah da skace u vodu skaci i ti odmah za njim, :D pa ja kontam ako ti napises vise ce se tebi virovat.

uto maj 25, 2010 7:36 pm

istraživao sam dosta o orahu, ali je sva literatura i sve informacije za Hrvatsku ili točnije panonsku hrv. koja ima drukčiji reljef, klimu i klimatske uvjete. kod nas su vruća ljeta i bez puno padalina tako da je to druga priča. zato sam došao na ovi forum, među naše ljude, :) nebi li čuo nešto pametno i konkretno.

za građu znam da se sad na razmak od 5 ili čak 4metra, kako bi se dobili veće deblo.
a čuo sam samo najbolje o agrogelu. to je inače slovenski proizvod koji zadržava vodu u zemljim ima više godišnje djelovanje. izgleda kao granulat, neke okruglice. navodno ga ima kupit u Zagrebu, a ja tu studiram, pa sam mislio i to iskoristit. kad se radi nek se radi davalja! :D

ja ću to posadit i pokušat napravit nešto više, pa šta bude bude!
za početk bi posadio na tih 5-6 duluma koliko stane. imam tu parcelu od 15 duluma ali je dosta toga pod šumom, pa to treba izkrčit. vidit ćemo prvo kako će se ovi prilagodit.

uto maj 25, 2010 8:02 pm

Nek si ti nama doso. A da se ne vratis praznih ruku: imam ti jednu dobru vijest.
Ne moras cekat 40 godina da orah naraste za sjecu ako si ga za gradje i plemenita namjestaja namjerio.

Dosta je 15 godina.

Posto sam znao da mi neces vjerovat: evo sam ti sve fino ovjekovjecio i uslikao. :D

Ovu vrstu brzorastuceg hibrida oraha je uzgojio poznati americki agrikulturist i hortikulturnjak Luther Burbank 1893. g. ukrstanjem perzijskog oraha 'Juglans regia,' s kalifornijskim crnim orahom, Juglans hindsii" i nazvao ga "Paradoks", Juglans x "Paradoks".

slika

On je i tvorac Russet Burbank krompira kojeg korististi McDonalds za pomfrit a popularan je i u naske.
Kalifornija slavi ovog naucnika. Ove slike sam napravio danaske u njegovom muzeju u sred carsije.

slika

Kako ga i ne bi slavili, kad su drugi u svijetu po proizvodnji i izvozu oraha. Proizvedu 20% svjetske proizvodnje ili oko 400 000 tona ili po naski 40 000 vagona.

Da ti je samo dozivjeti da se miljama vozis pored plantaza oraha i badema.
Mozes zamislit kad u meni proradi seljacki gen kad se uvalim u plantaze oraha.
Kalifornijski seljaci uzgajaju orahe na 800 000 duluma ili oko 800 km2. Zapadno-hercegovacki kanton ima oko 1300 km2 pa ti skontaj kakvi su seljaci ovi iz Kalifornije.

Ovo je taj prvi Paradox orah, koji je na zalost uginuo ali su ga konzervirali.

slika

Sa druge strane je posadjen novi koji pridrzava onaj stari.

slika

Na sljedecoj slici se vidi dio botanickog muzeja sa Paradox orahom i ostalim "izumima" ovog plodnog naucnika.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

:D :D :D

sri maj 26, 2010 6:19 am

Hvala Nar :mrgreen:

sri maj 26, 2010 6:47 am

Botanicari iz muzeja kazu da je ovaj Perzijski orah u Kaliformiju dosao preko Balkana - odnosno Grcke i da je on jako rasiren kod nas i po cijeliom Mediteranu, tako da moze da uspjeva i u panonskoj Hrvatskoj a i u panonskoj Bosni i Srbiji a da podnosi hercegovacku i dalamtinsku klimu, te da je za dobar prinos u Hercegovini bitno samo navodnjavanja. Gotovo ista klima kao u Hercegovini je i u dolini rijeke Sakramento gdje ga najvise i gaje ali oni sve navodnjavaju od rize do oraha.

Ovaj brzorastuci hibrid Paradox se najcesce koristi kao podloga za kalemljenje ostalih kultivara.

Oni koji sade hibride Pradox radi drvne mase cesto kombinuju neko drugo voce sa ovim orahom pa kad posjeku orahe ostaje im to voce. Ovo mi bas i nije bilo jasno ali bi to valjalo istraziti.

Postoji i posebna tehnika orezivanja oraha da bi se formirala sto veca drvna masa, a ovi uzgajivaci do sjece orahe koriste za proizvodnju etericnih ulja, likera, cajeva i nekih preparata za zastiti(?) itd. Ako sam dobro razumio oni ne cekaju da orah skroz sazori nego cijeli plod melju i iz njega "vade" ulje.

Ako se moze postici tako velika cijena za orahovo drvo onda bi svakako valjalo detaljno istraziti ovu vrstu uzgoja oraha.

sri maj 26, 2010 7:10 am

ma Nar ti si hodajuća enciklopedija, doktor nauka :))))
ovo su stvarno korisne informacije, samo je pitanje koliko koštaju sadnice. ako nije kalemljeni orah onda nebi trebale bit preskupe.
sad ću se s tim pozabavit kad su mi završili ispiti.
posebno mi je drago što je tojoj sorti paše naša klima.
ima potencijala...

sri maj 26, 2010 7:49 pm

haj vidi sta se u nasim krajevima moze kupiti od kultivara - pa javi ....i mene interesuje.... imam i ja nesto sume u istom klimatu ko i tvoja.... samo na drugoj strani Neretve.

Krajem sedmice cu u turizam pa cu svratit u jedan rasadnik

sri maj 26, 2010 8:13 pm

ja ću tek sljedeći tjedan u Hercegovinu pa ću onda malo pogledat.
ovaj osrta se zove paradoks? malo čudno ime pa mi na netu svašta izbaci

sri maj 26, 2010 8:32 pm

vala bas su slike boli glava...odmor za oci...za mene bar ovih dana samo u nebo i u jagode gledam :):):)
za orah sam cula da mora taj za drvo narasti 60 cm u promjeru i da mu treba 25-30 godina....trazila gdje mi je ta info ne mogu naci...mozda kad budem imala vise vremena nadjem pa ovdje 'posadim'....

pozz

sri maj 26, 2010 9:00 pm
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 47 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: