Sada je: sub nov 22, 2014 2:34 am.

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Borovnice 
Autor/ica Poruka

Post Borovnice
sadnja borovnice...

pon mar 02, 2009 12:10 pm

Post Re: Borovnice
pozrav,na starom forumu se mnogo govorilo o borovnicama pa sam zbog toga naceo temu,zanima me kako se treba pripremiti zemljiste za sadnju.

pon mar 02, 2009 12:12 pm

Ja sam pisala o borovnicama najvise pa cu ovdje reci sta kaze teorija pa onda sta sam ja uradila.
Umjesto klasične pripreme cijele površine, danas se sve više preporučuje sadnja na gredicama
Prije početka sadnjc, ukoliko u prethodnoj priprcmi zemljišta nisu uništene štctočinc zemljišta, potrebno je u otvorcnc brazde za sadnju staviti neki od zemljišnih insekticida. kao što su: Forat G-5, Galation (Rovicid), Dotan i dr., u propisanim količinama.
Ukoliko teren dozvoljava, zbog najboljeg iskorištenja svjetlosti, preporučujc sc da pravac redova bude sjever-jug. Rastojanje izmedu sadnica je u zavisnosti od bujnosti sorte, između redova 2,5- 3 metra, a u redu od 1 metar.
Na veoma dobro drenaznim zemljistima (pjeskovita tla) biljke se mogu saditi u kanale, time je potrebno da kanali budu široki oko 1 m, a duboki 40-50 cm. Kanal se ispuni odgovarajućim supstratom (Klasman, Galicina). Sadnice se postavljaju na predviđeno rastojanje, nakon čega se po vrhu dodaje smjesa od pilote, kora drveta ili otpaci četinara.
Potrebno je u jesen i proljece dodati nove količine supstrata zbog procesa humifikacije i raspadanja.
Sadnja na lijehama (gredicama) se preporucuje uglavnom na neocjeditim zemljistima ili neodgovarajucim zemljistima, sto je slucaj za nase podneblje. Gredice se formiraju, 2/3 od smjese drvene sjecke, pilote i kore drveta sa otpadom od cetinara i 1/3 supstrata.

a sad cu reci kako sam ja posadila pedesetak komada....
ja sam iskopala rupe dosta duboke stavljala u dno rupa polomljene cigle (bilo je dosta pa taman da je iskoristim), lopatu ili dvije unskog pijeska (kojeg isto ima na pretek) pa sjecku pa mjesavinu piljevine (ili pilote kako je ovdje zovu) od jelovine i kiselog supstrata u koju sam stavila sadnicu i onda sve to prekrila sa mjesavinom supstrata i piljevine i sjecke i svega.....Dosta je tu materijala trebalo da se one fino prime i prezive jer mi je zemlja ilovasta i uopce nije kisela na mjestu gdje sam to radila.....Posadili smo ih na proljece u dosta toplu zemlju i sve je bilo ok do septembra kad im je naskodio onaj toplotni udar sto smo ga imali iako smo zaljevali ali nisu se osusile nego onako se patile....Tek ove godine na proljece cemo vidjeti sta je i kako je proslo sa njima...ove godine ja ocekujem onako da bi tu moglo biti roda vidjecemo....

I jos da dodam pitao me jedan momak kojeg izuzetno cijenim zbog njegovog znanja i entuzijazma u poljoprivredi, pogotovo jagodastom vocu, "Ko ti je bona reko da sve to radis" misleci na ciglu i pijesak i ostale skupe supstrate i sjecke ali ja sam negdje procitala da to ne moze naskoditi pri uzgoju borovnica i pokusala...Jos je rano reci jesu li sve uspjele vidjecemo.....
8-)

sri mar 04, 2009 1:05 pm

I ja sam zainteresvan za uzgoj borovnice, na osnovu analize zemljista PH vrijednost je 4.4 a humus je 3.5% i konstatovali su da je zemljiste jako kiselo i da ima nedostatka u fosforu koje se moze popraviti u nasijavanjem kreca.Nadmorska visina je 950 metara.Pitanje je da li za uzgoj borovnice treba podizati nivo humusa i fosfora a kiselost je idealna. Posadio sam par probnih dvogodisnjih sadnica u gredice sa dodatkom stajskog gnojiva.Vidjecemo sta ce biti tokom ljeta, sadnice vec formiraju zbunasti oblik lisca kao i pupoljke za behar.Takodje me interesuje njihovo okopavanje (radi korova) mada sam na vrh stavio piljevine i da li treba malo ogrtati ako pocne rasti u visinu.

uto maj 05, 2009 11:23 am
Prikaži “stare” postove:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati priloge.

Traži:
Forum(o)Bir: